
Sa Tamronom u svetu dina
Smatram se srećnim što sam ovog puta imao priliku da stignem do pustinje Namib u Namibiji, koju bez problema mogu nazvati rajem za fotografe. Najstarija pustinja na našoj planeti, prostire se dužinom od oko 1600 km duž granice Namibije i Atlantskog okeana, i mnogima je na listi želja. Za ovaj izlet, sa Tamron G2 24-70 objektivom sam krenuo na put.
Njegovo formiranje zahvaljuje Benguelskoj struji, suvoj peskovitoj pustinji, gde je vetar formirao dine visoke i do 300 metara. Između crvenih dina nalaze se bele glinene doline, povremena korita reka. Najpoznatije atrakcije su čari mesta Sossusvlei i Deadvlei. U ovim mestima, između crvenih dina, stoje napušteno suvo drveće staro 500-900 godina. Ujutro sam požurio tamo čim sam mogao. Zraci sunce još nisu mogli da pogode svo drveće zbog visoke dine, stvarajući divne senke, kontraste i boje. Pokušao sam da pronađem nove perspektive, a ne samo da imitiram slike „mase” koje se mogu naći na internetu. Moram priznati da je to bio teži zadatak nego što sam mislio, ali možda sam uspeo. Objektiv je odlično obavio svoj posao čak i sa teškim svetlom i kontrastima, čak i kada je bio okrenut prema Suncu.

Po prvi put u životu imao sam priliku za let iznad pustinje. Na sreću, prozor na avionu imao je manji, 15×15 cm otvarajući prozor kroz koji sam mogao da fotografišem. Tada sam iskusio izuzetnu prednost objektiva, a to je da se zonerica može pričvrstiti, tako da ni u ovako ekstremnim situacijama nije trebalo da brinem da će pasti. Naš mali avion često je letio prilično nisko – na nekoliko desetina metara visine – iznad dina i drugih očaravajućih formacija, pa nije bilo lako fotografisati zbog velike brzine. Turbulencije i snažan vetar često su bacali avion nekoliko metara, pa sigurno ne bih mogao da snimim oštre slike bez neverovatno precizne stabilizacija slike na objektivu. Tokom polučasovnog leta, najveće iznenađenje za mene bila je raznolikost krajolika. Bilo je neverovatno doživeti da smo se okrenuli nazad prema Namibu iznad Atlantskog okeana, dok su ispod nas bile neverovatne slike kolonija foka koje su se sunčale na obali.
Želeo sam da testiram svestranost objektiva tako što sam, iako se kod kuće ne bavim astrofotografijom, u zemlji zvezda isprobao i to. Egzotični sukob zlatnih sati i oluje afričkog letnjeg zalaska sunca uspeo sam da zabeležim sa vrha planine. U Etosha nacionalnom parku siluete žirafa bile su osvetljene svetlom zalaska sunca i odražavale su se u vodi. Drveće savane, lokalni agave, mali uzorci crvenog peska i kamenita pustinja bili su prirodni motivi tokom mog putovanja.
Tokom mog putovanja, Tamron 24-70mm f/2.8 G2 pokazao se kao izuzetno pouzdan u svim situacijama. Lagan za korišćenje i sa dobrim ležanjem u ruci, ovaj objektiv je bio od velike pomoći za pravljenje oštrih slika, čak i tokom turbulentnih safari vožnji ili malih avionskih izleta. Autofokus sistem je precizan i brz, pa ako nemamo dovoljno vremena za manuelno fokusiranje, možemo sa potpunim poverenjem prepustiti oštrinu ovoj optici. Bilo je pravo zadovoljstvo fotografisati sa njim, hvala puno!

Autor: Németh Bálint
TAMRON G2 24-70